İngilizce Günü

GENEL

İngilizce Dil Günü 23 Nisan’da kutlanıyor. İngilizcenin nereden geldiğini, tüm dünyada nasıl konuşulduğunu ve nasıl değiştiğini okuyun.

İngilizce Dil Günü nedir?

İngilizce Günü ilk olarak 2010 yılında Arap Dili Günü, Çin Dili Günü, Fransız Dili Günü, Rus Dili Günü ve İspanyol Dili Günü ile birlikte kutlanmıştır. 

Bunlar, Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilidir ve her birinin, bu dillerin tarihi, kültürü ve başarıları hakkında farkındalık yaratmak için tasarlanmış özel bir günü vardır.

İngilizce Günü neden 23 Nisan’da kutlanıyor?

Bu gün, Shakespeare’in doğum günü ve ölümünün yıldönümü olduğu düşünüldüğü için seçildi. 

Shakespeare’in İngiliz dilinin en ünlü oyun yazarı olmasının yanı sıra günümüz İngilizcesi üzerinde de büyük bir etkisi oldu. Yazdığı dönemde, 16. ve 17. yüzyıllarda, İngiliz dili birçok değişiklikten geçiyordu ve Shakespeare’in dil konusundaki yaratıcılığı, bugün hala kullanılan yüzlerce yeni kelime ve ifadeye katkıda bulunduğu anlamına geliyordu. 

Örneğin, ‘dedikodu’, ‘moda’ ve ‘yalnızlık’ kelimelerinin hepsi ilk olarak Shakespeare tarafından kullanıldı. Ayrıca ‘buzları kırmak’, ‘tüm dünlerimiz’, ‘yüreksiz’ ve ‘aşk kördür’ gibi ifadeler icat etti. Ne anlama geldiklerini tahmin edebilir misin?

İngilizcenin kökenleri

İngiliz dilinin hikayesi, beşinci yüzyılda Cermen kabilelerinin Kelt dili konuşan Britanya’yı işgal edip dillerini yanlarında getirmesiyle başladı. Daha sonra İskandinav Vikingleri de kendi dilleriyle istila edip yerleştiler. 

1066’da modern Fransa’dan I. William kral oldu ve Norman-Fransız mahkemelerin ve resmi faaliyetlerin dili oldu. 

İnsanlar ilk başta birbirlerini anlayamadılar çünkü alt sınıflar İngilizce’yi kullanmaya devam ederken üst sınıflar Fransızca konuşmaya devam etti, ancak Fransızca yavaş yavaş İngilizceyi etkilemeye başladı. 

Tüm İngilizce kelimelerin tahmini yüzde 45’i Fransız kökenlidir. Shakespeare’in zamanına göre, Modern İngilizce gelişti, matbaacılık icat edildi ve insanlar ‘doğru’ yazım ve kelime bilgisi üzerinde anlaşmaya başlamalıydı.

İngilizcenin yayılması

İngilizcenin tüm dünyaya yayılmasının çirkin bir tarihi ama zengin ve canlı bir bugünü var. Avrupa sömürge döneminde, İngiltere de dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi imparatorluklarını genişletmek için rekabet etti. 

Afrika, Asya, Amerika ve Okyanusya’daki insanlardan toprak, iş gücü ve kaynakları çaldılar. 20. yüzyılın ortalarında eski İngiliz kolonileri bağımsızlık kazanmaya başladığında, kurumlarında İngilizce yerleşik hale geldi. 

Afrika, Karayipler ve Asya’nın çeşitli yerlerinden birçok parlak yazar, baskı hikayelerini anlatarak İngilizce yazmaya başlamıştı. Dünyanın her yerinden insanlar, adalet, eşitlik, özgürlük ve kimlik hakkında kendi perspektiflerinden konuşmak ve yazmak için İngilizceyi kullanıyorlardı.

Uluslararası İngilizce

Dünya çapında 1,75 milyardan fazla insan İngilizce konuşmaktadır – bu, dünyadaki her 4 kişiden 1’idir. İngilizce, farklı ilk dillere sahip iki konuşmacının birbirleriyle iletişim kurması için giderek daha fazla kullanılıyor, bir ‘ortak dil’ olarak. 

Pek çok insan için iletişim kurma ihtiyacı, ana dili İngilizce olan biri gibi konuşma ihtiyacından çok daha önemlidir. Sonuç olarak, dil kullanımı değişmeye başlıyor. 

Örneğin, konuşanlar isimlerin önünde ‘a’ veya ‘the’ kullanmayabilir veya sayılamayan isimleri çoğul hale getirip ‘bilgi’, ‘mobilya’ veya ‘işbirliği’ diyebilirler.

Bu varyasyonlar hataları mı? Veya farklı İngilizlerin doğal evriminin bir parçası mı? “Uluslararası İngilizce”, dünyadaki herkes tarafından kullanılan ve geliştirilen İngilizceyi ifade eder ve sadece anadili İngilizce olanlara ait değildir. 

Uluslararası İngilizcenin standart hale getirilip getirilmeyeceği ve eğer öyleyse nasıl yapılacağı konusunda çok fazla tartışma var.

Leave a Reply