İnsan Ticaretine Karşı Dünya Günü

GENEL

İnsan kaçakçılığının korkunç suçu size sandığınızdan daha yakın olabilir. BM’nin İnsan Ticaretine Karşı Dünya Günü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Suç

Mevcut araştırmalara göre, bugün kırk milyona yakın insan köle olarak yaşıyor ve bunların on milyonu küçük. Bazı insanlar köle benzeri koşullarda doğmuşken, çoğu yasal olarak İnsan Ticareti suçu veya kısaca TIP olarak bilinen insan ticareti mağduru. 

Bu yasadışı insan ticaretinin yılda 150 milyar ABD Dolarından fazla para ürettiği tahmin ediliyor.

İnsan ticareti, kaçakçılıkla aynı mıdır?

‘Kaçakçılık’ kelimesi seyahat anlamına gelebilir. Bununla birlikte, mağdurun taşınması olmasa bile suç var olabilir. Birisi kendi ülkesinde, hatta kendi sokağında bile insan kaçakçılığının kurbanı olabilir. 

Yapmak istemedikleri şeyleri yapmaya zorlanırlarsa ve başka bir kişi finansal olarak kazanç elde ederse – bu İnsan Ticareti demektir. İnsan ticareti, sömürüye dayalı bir suçtur ve genellikle insan kaçakçılığı ile karıştırılır. 

Ancak insan kaçakçılığı, ulaşıma dayalı farklı bir suçtur ve uluslararası veya eyalet sınırından yasadışı geçişi gerektirir.

Kurbanlar

Herkes insan ticareti mağduru olabilir. Bununla birlikte, tacirler genellikle çaresiz ve savunmasız insanları hedef alır. Yoksulluk, işsizlik, çok az eğitim alması veya hiç olmaması, savaş ve deprem veya sel gibi doğal afetlerin tümü aşırı derecede savunmasızlığa neden olabilir. 

İnsan tacirleri aynı zamanda duygusal olarak savunmasız kişileri, özellikle de yalnız ve sevilmemiş hisseden ve ‘özel’ hissetmek için çaresiz olan gençleri ve çocukları hedef almaktadır.

Mağdurları işe almak için kullanılan yöntemler

İnsan tacirleri, işe alım sürecinde farklı stratejiler kullanır, ancak genellikle aldatma söz konusudur. Sahte iş ilanları, yanlış ekonomik fırsat vaatleri ve daha iyi bir yaşam, insan tacirlerinin insanları parlak ve mutlu bir geleceğin beklediğini kandırmak için kullandıkları tipik yalanlardır. 

Ayrıca, gerçek aşk vaatleri ve romantik bir macera vaatleriyle, işe alma için ‘aşık çocuk’ yöntemi sıklıkla kullanılır. Ne yazık ki, bu macera muhtemelen travmatik sonuçları olan şiddetli bir sömürü olacak. 

Ancak tacirler kurbanlarının satışından kar elde edecekler ve bu onların asıl amacı. Filmlerin gösterdiklerine rağmen, tacirler genellikle mağdurları kaçırmazlar.

Sömürü biçimleri

Farklı sömürü biçimleri, özellikle inşaat endüstrisi ve madencilik, balıkçılık ve tarımda zorla çalıştırmayı içerir. Ev içi esaret, ticari cinsel sömürü, çocuk askerler, çocuk gelinler ve zorla evlilik de insan kaçakçılığının biçimleridir. 

Genellikle insan ticaretinin çok uzakta, başka bir ülkede gerçekleşen bir suç olduğuna inanırız, ancak tekrar düşünün. Çalıştığımız ofis binası ya da gittiğimiz spor stadyumu günümüz köleleri tarafından yapılmış olabilir. 

Meyve ve sebzeler, deniz ürünleri, giysiler, çikolata ve elektronikte kullanılan mineraller gibi günlük ürünler, üretim sürecinin bir noktasında köle işçiliğini de içerebilir.  

Harekete geçme yolları

Ulusal insan ticareti karşıtı yardım hattı numarasını öğrenmek ve yerel toplumunuzda hangi insan ticaretiyle mücadele gruplarının olduğunu keşfetmek için çevrimiçi olun. 

Uyanık ol. Başka bir şehirde veya ülkede ‘gerçek olamayacak kadar iyi’ görünen biriyle, özellikle de bir genç hakkında iş teklif edildiğini duyarsanız, işin gerçekten var olup olmadığını kontrol etmelerine yardımcı olun. 

Mağdur gibi görünen birini kurtarmaya çalışmamanız şiddetle tavsiye edilir. Bu kendinizi ve kurbanı tehlikeye atabilir. 

Bunun yerine, yardım hattını veya polis acil durum numarasını arayın. Ayrıca, alışveriş yapmadan önce düşünün! Tüketici olarak, satın aldığınız ürünlerin arka planını öğrenin. 

Paranızın insan ticareti kurbanlarını kullanan şirketleri desteklememesi için etik olarak üretilmiş ürünleri satın almaya çalışın.

Ve iyi haber şu ki …

Şirket liderlerinden akademisyenlere ve sanatçılara kadar dünyanın her yerinden binlerce insan insan ticaretiyle mücadele etmek için becerilerini, kaynaklarını ve tutkularını kullanıyor. 

Böyle bir organizasyon, müzik, sanat, dans, film, tiyatro, şiir, gazetecilik ve sosyal medya aracılığıyla özellikle gençlerin suç konusundaki farkındalığını hedefleyen ödüllü, küresel bir eğitim kampanyası olan The NO Project’tir. 

Dünyanın her yerinden öğrenciler ve eğitimciler zamanlarını ve yeteneklerini bu kampanyaya bağışlıyor. NO Projesi’nin kurucusunun dediği gibi, ‘Gençlik değişimin aracılarıdır. 

Yeni nesil ancak bu suçla ilgili iyi bilgilendirilmiş, proaktif ve gerçekçi bir anlayışla kölelik ve kaçakçılıkla etkili bir şekilde yüzleşebilir. ‘

Tartışma

Bu makaleyi okuyarak ne öğrendiniz?

Leave a Reply