Kara Cuma ve Hiçbir Şey Satın Alma Günü

GENEL

Her yıl Kasım ayında insanlar Black Friday’de pazarlık ararlar. Ama aynı günün de Hiçbir Şey Satın Alma Günü olduğunu biliyor muydunuz?

Kara Cuma nedir?

Kara Cuma, Kasım ayının dördüncü Perşembe günü kutlanan Amerikan Şükran Günü tatilinin ertesi günüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nde tatil olduğu için tüketicilerin Noel için alışverişe başlamaları uzun zamandır popüler bir gün. 

Son 20 yılda büyük perakendeciler bu günde indirim ve pazarlık yapmaya başladı ve giderek daha popüler hale geldi. 

Geçen yıl, ABD’deki insanlar Kara Cuma ve Siber Pazartesi (Şükran Günü’nden sonraki Pazartesi, insanların genellikle daha fazla çevrimiçi alışveriş yaptığı) arasında tahmini 54,7 milyar dolar harcadı. 

Kara Cuma fikri de tüm dünyaya yayıldı. Örneğin, 2017’de İngiltere’deki insanlar 10,3 milyar dolar, Almanya’da 7,6 milyar dolar ve Fransa’da 6,2 milyar dolar harcadı.

Kara Cuma kontrolden çıktı mı?

Birçoğumuz bir pazarlık yapmayı severiz, ancak bazıları Kara Cuma gibi olayların insanları gerçekten ihtiyaç duymadıkları ve karşılayamayacakları şeyleri almaya teşvik ettiğini düşünüyor. 

Birçok insan hem harcamalarının hem de öfkelerinin kontrolünü tamamen kaybediyor gibi görünüyor. Pazarlık için birbirleriyle fiziksel olarak kavga eden müşterilerin videolarını çevrimiçi olarak bulmak kolaydır. 

Ayrıca Black Friday’in, büyük şirketlerin yapabileceği türden fiyat indirimleri sunmayı göze alamayan küçük esnaf için kötü olduğu da tartışılıyor. 

Kara Cuma’nın alternatifi nedir? 

Black Friday’de mümkün olduğunca çok satın alma fırsatını kullanmak yerine, tam tersini yapabilir ve kesinlikle hiçbir şey satın alamazsınız. 1997’den beri, Hiçbir Şey Satın Alma Günü, Kara Cuma ile aynı gün düzenlenmektedir.

 Kurallar basit. Sadece 24 saat boyunca hiçbir şey almayın. Pek çok insan bunun gerçekte ne kadar zor olduğuna şaşırıyor. 

Amaç, insanların harcamaları hakkında daha fazla düşünmelerini sağlamak ve ne alacakları ve nereden alacakları konusunda daha iyi kararlar verebilmektir.

Etik harcama

Daha az harcamak ve gereksiz ürünleri satın almamak kadar, Buy Nothing Day, nasıl daha etik bir tüketici olunacağı konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. 

Örneğin, ‘hızlı moda’, yani atılmadan önce birkaç kez giyilen çok ucuz kıyafetleri satın almaktan kaçınabilirsiniz. Veya bir sözleşmenin sonunda mobil cihazınızı otomatik olarak yükseltmemeye karar verebilirsiniz. 

Bu tür kararlar, çevreyi korumanın yanı sıra paradan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir. 

Hiçbir Şey Satın Alma Günü’nde başka ne yapabilirsiniz? 

Bazıları alışveriş merkezlerinde protestolar düzenliyor. Diğerleri dükkanlardan tamamen kaçınıyor ve bunun yerine doğada yürüyüşe çıkıyor. 

Başka bir alternatif olan Hiçbir Şey Satın Al Değişim, yayılan bir fikirdir. İnsanlar Kasım ayı boyunca kışlık mont bağışlarlar ve ihtiyacı olan herkes, Hiçbir Şey Satın Alma Günü’ne gelip bir tane alabilir. 

Tartışma

Bu yıl Kara Cuma ve Hiçbir Şey Satın Alma Günü’nde ne yapacaksın? İnsanların ihtiyaç duymadıkları ve karşılayamayacakları şeyleri satın aldıklarına katılıyor musunuz?

Leave a Reply