kutsal

GENEL

Holi’ye bazen renk festivali denir. Bu çok özel bahar festivali hakkında daha fazla bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz.

Holi nedir ve neden kutlanır?

Holi, Hindistan ve Nepal’de ortaya çıkan ve şu anda dünyanın birçok yerinde kutlanan eski bir Hindu festivalidir. 

Himalayalar

Tarih her yıl dolunaya bağlı olarak değişir, ancak Şubat sonu ile Mart ortası arasında bir süre tutulur ve bir gece ve bir gün sürer. Aynı zamanda baharın gelişini ve iyinin kötülüğe karşı zaferini temsil eder. 

Kutlamanın önemli bir kısmı, sizi üzen herkesi affetmek ve kopmuş ilişkileri onarmaktır. Holi’ye bazen renk festivali denir.

Holika Dahan’da ne oluyor?

Holika Dahan adı verilen Holi’den önceki gece şenlikler başlıyor. İnsanlar kötülüğe karşı iyi kazanmayı ve kışın sonunu temsil eden şenlik ateşleri yaparlar. Ateş etrafında ritüeller yapıyorlar. 

Eski hikayelerde Holika, Tanrı Vishnu’nun ateşle yok ettiği bir şeytandı. İnsanlar, gerçekten büyük yangınlar yapabilmek için birkaç gün önce şenlik ateşleri için odun toplamaya başlarlar.

Rangwali Holi’de ne olacak?

Ertesi günün adı Rangwali Holi. Sabah herkes sokağa çıkıyor ve insanlar birbirine renkli toz ve su atıyor. 

Bazı insanlar su tabancası ve su balonları kullanır. Birkaç saat sonra herkes sırılsıklam olur ve farklı renklerde bir gökkuşağı ile kaplanır. 

Çoğu insan, daha sonra rengi çıkarmayı kolaylaştırmak için cildine ve saçına yağ sürerek kendini hazırlar. 

Akşamları insanlar temiz giysiler giyerler, gidip arkadaşlarını ve ailelerini ziyaret ederler ve tatlılar ve diğer lezzetli yiyecekleri değiş tokuş ederler.

İnsanlar neden renk atar?

Bazı insanlar, renklerin ilkbaharda çiçeklerin birçok rengini kutlamanın bir yolu olduğunu söyler. Fakat Mathura ve Vrindavan çevresindeki bölgede insanlar ayrıca tanrı Krishna hakkında da bir hikaye anlatırlar.

Krishna, Radha adında bir kıza tutkuyla aşıktı ama derileri farklı renkte olduğu için onu sevmeyeceğinden endişeliydi. Endişelenmesine gerek yoktu çünkü Radha onu sevdiğini göstermek için yüzünü kendisiyle aynı renge boyamasına izin verdi. 

Holi döneminde aşıkların bu hikayeyi hatırlamak için günümüzde sık sık yüzlerini aynı renge boyadıkları söyleniyor.

Holi festivalinde, her kesimden ve yaşam tarzından insanların birlikte kutlama ve eğlenme ruhu vardır.  

Leave a Reply