Milli Çay Günü

GENEL

Çay, dünyanın en popüler ikinci içeceğidir (sudan sonra!). Birleşik Krallık’ta 21 Nisan’da içmeyi bile kutlayabilirsiniz.

İngiltere’de hiç zaman geçirdiyseniz, kesinlikle güzel bir ‘cuppa’ almış olacaksınız. 

Kahvaltıda çay, mola sırasında çay, bir arkadaşınızın evini ziyaret ederken çay, uyanmak için çay, dinlenmek için çay … fikri anladınız. Çay, 21 Nisan’da İngiltere’de bile kendi özel gününe kavuşuyor.

İngiltere çayın ‘başkenti’ midir?

Kısacası hayır. Çay içmek Birleşik Krallık’ta kesinlikle asırlık bir gelenek olsa da, birçok ülkenin çay ile ilgili güçlü kültürel uygulamaları vardır. 

En çok çay içen ülke, 2013 yılında yapılan bir anketin insanların günde ortalama on bardak içtiğini gösterdiği Türkiye! Bunu İrlanda izledi ve İngiltere üçüncü oldu. 

Çay tutkusu olan diğer ülkeler arasında İran, Rusya ve Fas bulunmaktadır. Aynı zamanda dünya çayının çoğunun yetiştirildiği Çin ve Hindistan’da da popüler bir içecektir.

İngilizler neyi çay olarak görüyor?

Dünyada birçok çay türü bulunmaktadır. Yeşil çay, Çin ve Japonya’da popülerdir. Hindistan’da çay genellikle baharatlarla hazırlanır ve hem suda hem de sütte kaynatılır ve Tibetliler genellikle tereyağı ve tuzlu çay içerler. 

Birleşik Krallık’ta çay tipik olarak çeşitli siyah çaydır ve gevşek çay veya çay poşetleri ile hazırlanabilir. 

Kaynar suyla yapılır, yaklaşık beş dakika demlenmesine izin verilir ve ardından biraz sütle (ve muhtemelen biraz şekerle) karıştırılır. Ve böylece, mükemmel İngiliz kupası hazır!

Süt: çaydan önce mi sonra mı?

Çayın Birleşik Krallık’ta yüzlerce yıldır popüler olmasına rağmen, sütün ne zaman ekleneceği sorusu hala birçok tartışmayı tetikleyen bir sorundur! 

Çoğu insan önce çayı fincana koyar, sonra sütü ekler, ancak diğerleri buna katılmaz. Zenginlerin servetlerini göstermenin bir yolu olduğu söylenir. Çayı genellikle porselen kaplarda içiyorlardı ve çok sıcak çayın sıcaklığına dayanabilecek tek şey daha kaliteli porselendi. 

Bu, bardağın kırılmaması için daha düşük kaliteli bardaklara sahip kişilerin önce sütü dökmesi gerektiği anlamına geliyordu.

Çay partisi nedir?

Pek çok kültürde insanların birlikte oturup çay içmek için buluşma gelenekleri vardır. Örneğin, Japon çay törenleri saatlerce süren resmi ve zarif olaylar olabilir. 

Birleşik Krallık’ta, bu tür toplantılar resmi ile çok gayri resmi arasında değişir. 

En ünlü İngiliz ‘çay’ klişesi, muhtemelen insanların resmi olarak giyinerek otellerde veya kafelerde çay ve keklerin tadını çıkarmak için buluştuğu ikindi çayıdır. 

Günümüzde, resmi bir ikindi çayı için dışarı çıkmak nadirdir ve insanlar daha çok, mutfak masasının etrafında toplanarak arkadaşlarıyla veya aileleriyle güzel bir fincan çay ve biraz bisküvi içerler.

Milli Çay Günü’nde neler oluyor?

21 Nisan’da Birleşik Krallık’taki kafelerde, barlarda, otellerde ve çay salonlarında çay partileri düzenleniyor. 

Bu olayların çoğu, insanları farklı çay çeşitlerini denemeye teşvik etmeyi ve başkalarıyla birlikte içmenin hayatlarını nasıl zenginleştirebileceğini takdir etmeyi amaçlıyor. 

Bu etkinliklerden bazıları aynı zamanda sürdürülebilir şekilde üretilen çayı ve çiftçiler için daha iyi fiyatları ve çalışma koşullarını teşvik ederken, diğerleri satışlardan farklı hayır kurumları için fon toplamaktadır. 

Ancak insanlar bu özel günü gözlemleseler de, bir fincan çayı paylaşmanın insanlara birbirleriyle bağlantı kurmaları için verdiği fırsatı takdir etmekle ilgili.

Bu Nisan ayında çay kutlamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? 

Ve unutmayın, çay içmek sadece Nisan ayı için değildir – lezzetli bir fincan çay için her zaman doğru zamandır.

Leave a Reply