Modern zaman köleliği

GENEL

2 Aralık, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Köleliğin Kaldırılması Günüdür. Köleliğin bugün hala var olduğunu ve muhtemelen size sandığınızdan çok daha yakın olduğunu biliyor muydunuz?

Kan ve Toprak

Kevin Bales, Blood and Earth adlı kitabında , dokuz yaşından beri altın madeninde çalışan 23 yaşındaki bir köle olan İbrahim ile konuşuyor, ölüyor. 

Ciğerleri, madendeki toz ve bakterilerin neden olduğu sıvıyla dolu. Konuşmaları biterken İbrahim, Kevin Bales’e dönüyor ve ‘Hatırlanmak istiyorum. Hikayem yazıldığında ve kitabınız hazır olduğunda bana bir kopyasını gönderir misiniz? 

Bunu başkalarına göstermek, onlara tamamen işe yaramaz olmadığımı göstermek istiyorum. Sadece hayatımdan iyi bir şey çıkabileceğini göstermek istiyorum. ‘

Peki seninle bağlantın nedir? Bu makaleyi okurken muhtemelen bir akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar kullanıyorsunuz. 

Her cihaz, altın dahil mineraller gerektirir. Belki de elektronik cihazınızdaki altın köleler tarafından çıkarılmıştır.

Bugün kölelik

Küresel Kölelik Endeksi 2018’e göre, 40 milyondan fazla insan modern köleliğin kurbanı ve bunlardan 15 milyonu zorla evlendiriliyor. 

Kölelik şiddeti, fiziksel veya psikolojik ve kontrolü içerir – genellikle kar elde etmek için tehditler şeklinde. Kevin Bales’tan alıntı yapacak olursak, “Kölelik, bir kişinin diğerini kontrol etmesi, bu kontrolü sürdürmek için şiddet kullanması ve onları ekonomik olarak sömürmesidir.” 

Bu şiddet fiziksel ve / veya psikolojik olabilir ve kontrol sözlü tehditler olabilir – ancak köleliğin merkezinde başka bir insanın kar için sömürülmesi ve “sahiplenilmesi” vardır. 

Modern köleliğin biçimleri arasında zorla çalıştırma, insan kaçakçılığı, ticari cinsel sömürü, evde esaret ve zorla evlendirme yer alır.

Yukarıda zorla evlendirmenin yer aldığını görmek sizi şaşırtabilir. Ne yazık ki, zorla evlendirme, diğer kölelik biçimleriyle aynı seçim eksikliğini, güç dengesizliğini, zorlamayı ve emek sömürüsünü içeriyor. 

Buna zorla çocuk evliliği de dahildir – genellikle 17 yaşında veya daha küçük kızların.

Kapalı kapılar ardında kölelik

Köleliğin başka bir biçimi de evdeki köleliktir. Dünyanın dört bir yanında, çoğu kadın olan ev işçileri, ailelerini desteklemek için yurtdışına göç ediyor. 

Menşe ülkelerindeki iş bulma acenteleri, bakıcı bir ev sahibi aile ile cömert bir maaş ve iyi çalışma koşulları vaat ediyor. Ancak bu gerçeklikten uzak olabilir. Ev işçileri bazen uzun saatler çalışmaya zorlanmakta, pasaportları ve cep telefonları götürülmektedir. 

Aşırı durumlarda, özel evlerin kapalı kapılarının ardında kilitlenirler, aç bırakılırlar, uykudan mahrum bırakılırlar ve sıklıkla fiziksel ve cinsel istismara uğrarlar. 

Kapana kısılmış, korkmuş ve yeni çevrelerine aşina değiller. Ev içi kölelik, İngiltere de dahil olmak üzere küresel olarak gerçekleşir.

Tüketici seçiminin gücü

Satın aldığımız her ürünün bir arka hikayesi var. Elektronikten tekstile, el yapımı halılardan kahve, çay ve çikolataya kadar bu ürünlerin her biri çocuk veya yetişkin köleliğini içerebilir. 

Çikolata kadar masum bir ürünü düşünün. Çikolatanın kendisi ülkenizde üretilmiş olsa da, çikolatadaki kakao muhtemelen dünya kakaosunun yüzde 60’ının üretildiği Batı Afrika’dan gelmiştir. 

Siz bunu okurken, binlerce çocuk ve yetişkin kakao çiftliklerinde köle benzeri koşullarda yaşıyor. Bilmeden satın aldığınız şey köleliği destekleyebilir. 

Bununla birlikte, etik kaynaklı ürün ve hizmetlere yönelik tüketici talebi, üreticilere güçlü bir mesaj gönderebilir. 

Köleliğin geçmişi olan malları satın almayı hepimizin reddettiğimizi düşünün. Şirket satışları ve dolayısıyla karları düşer.

Neden okuldaki modern köleliği öğrenmedim?

Okulda modern köleliği hiç öğrendiniz mi? Tarih dersleri, köleliğin korkunç pratiğini içermiş olabilir, ancak muhtemelen “geçmişte” olan bir şey olarak kabul edildi. 

Ancak kölelik hala var ve milyonlarca insan için günlük gerçek. Modern köleliğin zor, üzücü ve görünmez gerçekliği konusunda farkındalık yaratmak için cesur eğitimciler gerekir.

İyi haber şu ki, binlerce kişi ve kölelik karşıtı örgütler harekete geçiyor. Böyle bir organizasyon, özellikle gençlerin ve genç yetişkinlerin eğitimine odaklanan NO Projesi’dir. 

The NO Project’in kurucusu, “Gençlik, yeni nesil kurumsal liderler, politika yapıcılar ve tüketicilerdir” diyor. Paramızı nasıl harcamayı seçtiğimiz, kim olduğumuz hakkında çok şey söylüyor. 

Öyleyse soru şu – biz kimiz? Unutma, başka bir yerde, köleleştirilmiş insan sen olabilirsin.

Tartışma

Bu makaleyi okuyarak ne öğrendiniz?

Leave a Reply