Şenlik gecesi

GENEL

5 Kasım akşamı Birleşik Krallık’taysanız, neden havai fişekleri duyabileceğinizi merak edebilirsiniz. Şenlik Ateşi Gecesi ülkenin her yerinde kutlanıyor, peki bu ne hakkında? Bu yazıda bu çok sevilen etkinliğin tarihçesini öğrenin.

Şenlik Ateşi Gecesi açıklaması zor bir kutlama olabilir. Aynı zamanda bazen Guy Fawkes Gecesi olarak da adlandırılır – ama Guy Fawkes kimdi ve neyle ilgili? 

Guy Fawkes, 1605’te Kral James I’i öldürmek istediği için Londra Parlamento Binası’nı havaya uçurmaya çalıştı. 5 Kasım’da İngilizler o gece, halka açık parklarda büyük şenlik ateşleri ve havai fişek gösterileri de dahil olmak üzere şenlik ateşi partileriyle kutladılar.

Ama kralı öldürme planını kutlamak garip değil mi?

Eh, evet, olur. Ancak Şenlik Ateşi Gecesi ve Barut Komplosu’nun tarihi hakkında daha fazla şey biliyorsanız, gelenekleri daha mantıklıdır. 5 Kasım 1606’daki ilk Şenlik Ateşi Gecesi tam olarak bir kutlama değildi. Bu bir uyarıydı: Vatana ihanet edersen böyle olur.

Guy Fawkes kimdi?

Guy Fawkes bir askerdi ve Parlamentoyu havaya uçurma planına karışan tek kişi o değildi. Planını 12 İngiliz Katolik beyefendiyle yaptı. Lider, Sör Robert Catesby’di. 

Bir asker olarak Fawkes baruttan sorumluydu. Adamlar Parlamento’nun altında bir oda kiraladılar ve 36 varili – muhtemelen yaklaşık 2.500 kilogram – barutla doldurdular. 

Fawkes, varilleri havaya uçurmak ve sonra kaçmak için kaldı. Ancak birisi Katolik Lord Monteagle’a o gün Parlamento’ya gitmemesini söyleyen bir mektup gönderdi. 

Bu şekilde olay örgüsü keşfedildi ve Guy Fawkes bunu gerçekleştiremeden yakalandı.

Komplonun tüm üyeleri ya öldürüldü ya da tutuklandı ve ardından halk içinde öldürüldü. Parlamento, 5 Kasım’da kralın güvenliği için şükretmek için ulusal bir gün emri verdi. 

İnsanlar kiliseye gitmek zorunda kaldılar ve büyük bir şenlik ateşi ile kutladılar. 1650’lerde, kutlama havai fişekleri ve daha sonra bir ‘adam’ı içeriyordu – saman ve eski giysilerden yapılmış ve şenlik ateşinde yakılmış bir adam.

Neden bir komplo vardı?

Guy Fawkes ve komplonun diğer üyeleri, Protestan James I (ve ondan önceki Kraliçe I. Elizabeth) Katoliklere kendileri gibi davranma şeklini beğenmediler. 

O zamanlar Katoliklerin kendi kiliseleri olamazdı. Dinlerini gizlice yerine getirmeleri gerekiyordu ve yakalanırlarsa çok tehlikeliydi. Barut Komplosu kralı öldürmeye çalışan ilk Katolik planı değildi, ama en büyüğüydü. 

Daha sonra, 18. ve 19. yüzyıllar kadar geç bile olsa birçok kişi Katoliklerden şüphelenmeye başladı. Çoğu Katolik barışçıl olduğundan ve komplolar karşısında şok geçirdiğinden, bu çok adaletsizdi.

Şenlik Ateşi Gecesi bugün

Günümüzde insanlar günün bir parçası olarak kiliseye gitmiyor olsalar da, kutlamalar yüzlerce yıldır aynı kalmıştır. 

Çoğu kasaba ve köy, büyük şenlik ateşlerinin yanında durup, elma şekeri veya sıcak bir atıştırmalık yerken havai fişekleri izleyebileceğiniz halka açık gösteriler düzenler. 

Pek çok çocuk okuldaki Şenlik Ateşi Gecesi hakkındaki bu şiiri öğrenir ve dışarıda özel bir akşam geçirmeyi dört gözle beklerler:

Unutma, 5 Kasım
Barut, vatana ihanet ve komployu hatırla .
Barut ihanetinin
unutulması için hiçbir neden göremiyorum .

Yani, 5 Kasım’da Birleşik Krallık’ta olursanız, artık tüm gürültünün ne olduğunu bileceksiniz!

Tartışma

Ateş ve havai fişeklerle bir kutlamaya gittiniz mi? Neyi kutladınız?

Leave a Reply