Uluslararası Dostluk Günü

GENEL

30 Temmuz, Birleşmiş Milletler Uluslararası Dostluk Günüdür. Arkadaşlığın önemi hakkında okuyun ve BM’nin neden özel bir gün vermeye karar verdiğini öğrenin.

Arkadaşların önemi

Arkadaşlar her şekil ve boyutta gelir. Çocukken tanıştığımız biri, okulda bir sınıf arkadaşı, işte veya diğer arkadaşlar aracılığıyla tanıştığımız biri olabilirler. Başka bir ülkede uzakta yaşayan arkadaşlar veya çevrimiçi olarak edindiğimiz sanal arkadaşlar olabilirler. 

Kim olurlarsa olsunlar, onlarla nasıl tanışsak da, ortak bir tarihe ve ilgi alanlarına dayanan, birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alan veya sadece konuşup birbirlerini anlamaktan zevk alan özel bir bağ var. 

Arkadaşlar zor zamanlarda bize yardım etmek ve güzel günleri kutlamak için oradalar. Doktorlar, arkadaşların hayatın her aşamasında hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için çok önemli olduğunu söylüyorlar. 

Uluslararası bir Dostluk Günü ilan etmek

Ancak arkadaşlar yalnızca bireysel düzeyde önemli değildir. Arkadaşlık küresel düzeyde de önemli olabilir. Sınırları aşan arkadaşlıklar barış getirmeye ve savaştan kaçınmaya yardımcı olabilir. 

Bizden farklı olan diğer insanları düşünmeyi öğrenmek, bir barış kültürü inşa etmek için birlikte çalışmamıza yardımcı olur. Bu nedenle BM 30 Temmuz’u resmi Uluslararası Dostluk Günü olarak ilan etti.

Günün kökenleri

Uluslararası bir kutlama ilk olarak Dünya Dostluk Haçlı Seferi tarafından önerildi. Bu organizasyon Dr. Ramón Artemio Bracho ve arkadaşları tarafından Puerto Pinasco, Paraguay’da 1958’de kuruldu. Dostluğun gücünü ve barış kültürü yaratmadaki önemini desteklemek istediler. 

Böylece, aynı yıl, Dostluk Haftasını Puerto Pinasco’da ve Paraguay’daki diğer yerlerde kutlamaya karar verdiler. Ertesi yıl Dostluk Günü olarak ilan ettikleri haftayı tekrarladılar ve 30 Temmuz’da bitirdiler. 

Oradan, dostluk kutlamaları büyüdü ve Amerika kıtasına, ardından dünyaya yayıldı ve sonunda BM 2011’de Uluslararası Dostluk Günü ilan etti.

Dünyadaki Dostluk Günleri

30 Temmuz Uluslararası Dostluk Günü, dünya çapında dostluğu kutlayan tek gün değil. Paraguay gibi bir dizi ülke de 30 Temmuz’da kutlama yapıyor, ancak diğer ülkelerin farklı tarihleri ​​var. 

Örneğin Arjantin, Brezilya ve İspanya 20 Temmuz’da Dostlar Günü’nü kutlarken, Hindistan ve ABD’de Ağustos ayının ilk Pazar günü kutlarlar. 

Finlandiya ve Estonya’da Dostluk Günü, 14 Şubat Sevgililer Günü ile aynı gün kutlanmaktadır.

İnsanlar Uluslararası Dostluk Gününde ne yapar?

Kutlandığı her yerde kutlamalar çok benzer. Arkadaşlar birlikte vakit geçirmek için buluşur. Dışarıda yemek yiyebilir veya evde yemek yiyebilirler. 

Birbirlerine küçük hediyeler verirler: kitaplar, çiçekler, arkadaşlık grubu (basit bir bileklik) gibi basit mücevherler. Bazı insanlar çevrimiçi olarak birbirlerine kartlar ve selamlar gönderir. 

Kutlama ne şekilde olursa olsun, ruh aynıdır – arkadaşların önemini ve arkadaşlığın gücünü hatırlamak.

Tartışma

Arkadaşların önemli olduğuna katılıyor musun?

Leave a Reply