Uluslararası Dünya Ana Günü

GENEL

22 Nisan Uluslararası Dünya Ana Günü, doğa ile uyumu teşvik ediyor ve bize gezegenimizdeki tüm farklı ekosistemleri ve türleri korumanın önemini hatırlatıyor.

Uluslararası Dünya Ana Günü nedir?

Dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getiren özel bir kutlama, Dünya gezegeninin bizim evimiz olduğunu ve doğayla uyum içinde yaşamak istediğimizi hatırlamak için. 

Gezegenimizi korumaktan ve burada yaşayan tüm türlere bakmaktan hepimiz sorumluyuz. 

22 Nisan, BM tarafından ilk kez 2009 yılında Uluslararası Dünya Ana Günü olarak kuruldu ve daha önce aynı tarihte Dünya Günü’nü kutlayan gruplara katıldı. 

BM web sitesi, ‘Dünya Ana’ fikrinin ‘insanlar, diğer canlı türleri ve hepimizin yaşadığı gezegen arasındaki karşılıklı bağımlılığı yansıttığı’ için kullanıldığını açıklıyor.

Neden önemlidir?

Bugün, dünyanın her yerinden çevre kuruluşları, çevremizi oluşturan birçok ekosistemi korumaya yönelik acil ihtiyacı vurgulamak için bir araya geliyor. 

Bu ekosistemler, iklim değişikliğinden ve yükselen sıcaklıkların yol açtığı doğal afetlerden saldırı altındadır: orman yangınları, seller ve korkunç fırtınalar. 

Bir milyondan fazla hayvan ve bitki türü, esas olarak insan faaliyeti nedeniyle habitat kaybından dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Bu da vahşi yaşamdan insanlara yayılan ölümcül hastalıkların salgınlarına yol açıyor. Uluslararası Dünya Ana Günü’nde, çevreciler bu hasarı tersine çevirmek için harekete geçme çağrısı yapıyor.   

Nasıl başladı? 

İlk Dünya Günü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hava ve su kirliliğiyle ilgili on yıllık yerel protestoların ardından 1970 yılında ABD’de kutlandı. 

1969’da insanlar Santa Barbara, California’daki korkunç bir petrol sızıntısı ve bunun neden olduğu zarara kızmıştı. 

ABD Senatörü Gaylord Nelson, kirlilik ve korumayla ilgili temel konuları tartışmak üzere öğrencileri ve öğretmenleri bir araya getiren ulusal bir ‘öğretme’ çağrısında bulundu. 

22 Nisan 1970’te, o zamanlar eyaletlerin toplam nüfusunun yaklaşık yüzde onu olan 20 milyon insan, ‘öğretime’ katıldı ve arazinin dört bir yanındaki

sokaklarda, parklarda ve üniversitelerde bir araya gelerek sağlıklı, temiz, sürdürülebilir çevre. 

Bazı insanlar o günü modern çevre hareketinin doğuşu olarak düşünüyor.

Yirmi yıl sonra, 1990’da Dünya Günü küreselleşti. 141 ülkede 200 milyondan fazla insan, çevre konularının dünya sahnesinde tartışılması çağrısında bulunmak üzere bir araya geldi. 

1995 yılında Senatör Nelson, çevre konusundaki çalışmaları nedeniyle bir ödül aldı. 

Bugün dünyanın her yerinden bir milyardan fazla insan, Uluslararası Dünya Ana Günü’nü kutlamak ve politikacılara hem insanlar hem de

gezegen için işe yarayan daha sürdürülebilir bir yaşam biçimine doğru ilerlemek ve harekete geçilmesi gerektiğini hatırlatmak için bir araya geliyor.  

 

Leave a Reply