Uluslararası Kadınlar Günü

GENEL

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ancak kadınlar için eşit haklar için küresel kampanyalar tüm yıl boyunca devam ediyor. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların sosyal, ekonomik ve politik başarılarını kutlamak, ilerlemeyi yansıtmak ve cinsiyet eşitliği talep etmek için bir gündür. 

Yüz yıldan fazla bir süredir Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyadaki kadınları etkileyen sorunlara ışık tutuyor. Bugün Dünya Kadınlar Günü, kadın haklarının insan hakları olduğuna inanan herkesin hakkıdır.

Neden Dünya Kadınlar Gününe ihtiyacımız var?

Dünya genelinde, dünya ülkelerinin yüzde 15’inden azının kadın bir lideri var. Üst düzey yöneticilerin yalnızca yüzde 24’ü kadın ve şirketlerin yüzde 25’inde kadın üst düzey yönetici bulunmuyor. Kadınlar en düşük ücretli işleri yapar ve aynı işte daha az para kazanır. 

Bu maaş farkına cinsiyete dayalı ücret farkı deniyor ve İngiltere ve Amerika dahil birçok yerde genç kadınlar için fark daha da kötüleşiyor. 

Kadınların ev işlerinin ve çocuk bakımının çoğunu yapması daha olasıdır. Tüm bu sorunlar beyaz kadınlardan daha fazla beyaz olmayan kadınları etkiliyor.

Sağlık ve güvenlik söz konusu olduğunda, kadınlar da önemli eşitsizliklerle karşı karşıyadır. Günde tahminen 830 kadın doğum sırasında ölüyor. Kadın cinayetiyle ilgili bazı şok edici istatistikler de var. 

Geçen yıl BM, her gün 137 kadının partnerleri veya eski ortakları tarafından öldürüldüğünü tespit etti. Dünya genelinde kadın cinayetlerinin yüzde 50’den fazlası kurbanın eşi veya ailesi tarafından işleniyor. 

Sağlık eğitimi ve bakımına erişimleri olduğunda, kadınlar ağrı içinde olduklarını söylediklerinde doktorlar tarafından daha çok görmezden geliniyor ve ciddi sağlık sorunları bazen yıllarca göz ardı ediliyor. 

Kadınlar Günü tarihi

1908’de New York’ta 15.000 kadın, düşük ücret ve çalıştıkları fabrikalardaki kötü koşullar nedeniyle greve gitti. 

Ertesi yıl, Amerika Sosyalist Partisi Ulusal Kadınlar Günü düzenledi ve bundan bir yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag kentinde eşitlik ve kadınların oy kullanma hakkı konulu bir konferans düzenlendi. 

Kopenhag

Avrupa’da, fikir büyüdü ve ilk kez 1911’de Uluslararası Kadınlar Günü (IWD) oldu ve Birleşmiş Milletler 1975’te 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilan etti. 

8 Mart’ta ne olacak?

Bazı ülkelerde çocuklar ve erkekler annelerine, eşlerine, kız kardeşlerine veya tanıdıkları diğer kadınlara hediyeler, çiçekler veya kartlar verir. 

Ancak Dünya Kadınlar Günü’nün kalbinde kadın hakları yatıyor. Dünyanın her yerinde eşitliği talep eden protestolar ve olaylar var. Pek çok kadın, kadınların oy kullanma hakkı için kampanya yürüten kadınların giydiği bir renk olan mor giyiyor. 

Son zamanlarda cinsel tacize karşı #MeToo ve #TimesUp hareketleri sayesinde yürüyüşler ve protestolar güç kazandı. Cinsiyet eşitliği için hala yapılması gereken çok iş var. 

Ancak tüm dünyadaki kadın hareketleri bu işi yapmaya hazır ve ivme kazanıyor.

Leave a Reply