Uluslararası Mutluluk Günü

GENEL

Uluslararası Mutluluk Günü’nün arkasında sandığınızdan çok daha fazlası var. Makaleyi okuyarak ve soruları cevaplayarak daha fazlasını öğrenin.

Uluslararası Mutluluk Günü’nün pozitif düşünme pratiği yapmak veya hayatınızda sizi mutlu eden şeyler için teşekkür etmek için bir gün olduğunu düşünebilirsiniz. 

Ama aslında daha ciddi bir amacı olan bir Birleşmiş Milletler projesi. BM, mutluluğun ancak dünya insanları eşit olduğunda herkes için olacağını düşünüyor.

Neden 20 Mart?

Bu tarihte (ve ayrıca 23 Eylül’de), güneşin merkezi, ekinoks adı verilen Dünya’nın ekvatorunun hemen üzerindedir. Ekinoksta, tüm Dünya’da gece ve gündüz neredeyse eşit süre boyunca sürer. 

Ekinoks gezegendeki herkes tarafından hissedilir ve Mutluluk Günü’nün arkasındaki fikirle mükemmel bir şekilde örtüşür. 

2013 yılından bu yana Mutluluk Günü, 193 Birleşmiş Milletler üye devletinin tamamında kutlanmaktadır.

Fikir nasıl başladı?

Fikir, Butan Kralı Jigme Singye Wangchuck’un, bir ülkenin ilerlemesini sadece ne kadar ürettiği veya ne kadar para kazandığıyla değil, mutluluğuyla ölçmemiz gerektiğini söylediği 1972 yılına dayanıyor. 

Buna Gayri Safi Milli Mutluluk (GNH) adını verdi. 

Yine, bu sadece güzel bir fikirden daha fazlası. Butan, mutluluğu insanların psikolojik sağlıkları, genel sağlıkları, zamanlarını nasıl geçirdikleri, nerede yaşadıkları, eğitimleri ve çevreleri gibi şeylere dayalı olarak ölçmek için bir sistem geliştirdi. 

Butan’daki insanlar yaklaşık 300 soruya cevap veriyor ve ilerlemeyi ölçmek için sonuçlar her yıl karşılaştırılıyor. Hükümet, ülke adına kararlar almak için GNH’nin arkasındaki sonuçları ve fikirleri kullanıyor. 

Diğer yerler bu tür raporun daha kısa, benzer versiyonlarını kullanır, örneğin Kanada’daki Victoria şehri ve ABD’deki Seattle şehri.

Uluslararası Mutluluk Gününün arkasındaki adam

2011’de Jayme Illien adlı bir BM danışmanı, mutluluğu artırmak için uluslararası bir gün fikrini önerdi. Planı 2012 yılında Genel Sekreter Ban Ki-moon tarafından kabul edildi.

Jayme Hindistan Kalküta’da doğdu ve çocukken yetim kaldı. Amerikalı bir hemşire Anna Belle Illien tarafından evlat edinildi. 

Yetimlere yardım etmek için dünyayı dolaştı ve Jayme’yi de yanına aldı. 

Kendisi gibi, ancak çoğu kez savaşlardan kaçtıkları veya çok fakir oldukları için kendisi kadar şanslı olmayan çocuklar gördü. Bununla ilgili bir şeyler yapmak istedi, bu nedenle çocuk ve insan hakları alanlarında çalıştı.

Dünya Mutluluk Raporu

BM, Dünya Mutluluk Raporu’nda farklı ülkelerin mutluluğunu ölçüyor ve karşılaştırıyor. Raporunu sosyal, ekonomik ve çevresel refaha dayandırır. 

BM, mutluluğun temel bir insan hakkı olduğunu söylediği için ülkelere mutluluğu artırma hedeflerini de koyuyor. 

Mutluluk insanların sahip olduğu bir şey olmamalıdır çünkü barış, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim gibi temel şeylere sahip oldukları bir yerde yaşadıkları için şanslılar. 

Bu temel şeylerin insan hakları olduğunu kabul edersek, mutluluğun da temel bir insan hakkı olduğunu kabul etmek çok büyük bir adım olmaz.

Leave a Reply