TÜRK KİMDİR, KİME DENİR?

HİKAYE

Bosna’da faaliyet gösteren Türk askerlerimiz askeri uçak ile oraya yardım kolileri götürür. Köy muhtarlarından yardım edileceklerin listesini almışlardır. Yiğit askerlerimiz yardımları dağıtmaya başlar. Köy muhtarı komutanımıza:

-Köyün yukarısında yaşlı bir teyze var. Orada tek başına yaşıyor. Listeye onun adını yazmaya unutmuşuz. Acaba ona da kolilerinizden götürür müsünüz ? der. Oğuz Kağan yürekli komutan:

-Elbette ! deyip yardım kolilerini sırtlarlar. Kar yağmaktadır. Askerler zor da olsa teyzenin kaldığı eve ulaşır. Kapıya yanaşırlar ve zili çalarlar. Teyze kapıyı açar açmasına fakat Türk’ün yüce tarihi Türk askerlerinin yüzüne yine vurur. Yüce Türk tarihi, Bosna’nın ücra bir köyünün ücra bir köşesinde yalnız yaşayan teyzeye karda zar zor yürüyerek yardım kolisi götüren Türk askeri vasıtasıyla Türk Milleti’ne “Titre ve kendine dön !” dercesine haykırır!

Teyze kapıyı açar açmaz:

– Siz Türk müsünüz ? Komutan neye uğradığını şaşırır !

Komutan dikkatini toplar ve Türk askerine yakışır bir şekilde davranarak:

-Evet, Türküz…

-Geleceğinizi biliyordum… der yaşlı teyze.

BENİ BİR TÜRK DEFNETSİN

Bir sempozyum dolayısıyla  Bosna’da bulunuyordum. 22-23 yaşlarında bir genç yanıma geldi. Hocam size bir şey anlatmak istiyorum. dedi. Sizin televizyonda anlattığınız hikayeyi dinledim;  yahu hocada çok abartmış diye düşündüm önce. Sonra defalarca seyrettim. Şu Bosna’ya bende gideyim bakalım, anlattığı gibi mi? demiş. Bosna’ya gelmiş. Biraz gezmiş, dolaşmış sonra Visoko şehrine yerleşmiş. Bu anlattığım çocuk halen o şehirde yaşıyor.
Visoko’da müslüman gayri müslüman karışık bir şehir. Yani sırpların da olduğu bir şehir. Orada ayakta durmaya çalışıyor. Küçük işler yapıyor bu çocuk.

Bir gün bir müslüman aile bu çocuğun yanına gelmiş. Demişler ki, bizim cenazemiz va seni oraya götürmek istiyoruz. Çocuk, neden ben demiş. ailenin bir büyüğü vefaat etmiş. Vefaat ederken vasiyeti olarak “beni bir Türk defnetsin” demiş. Cenaze namazı kıldırmayı bilmiyorum ki demiş. Sadece fatiha okuyabilirim demiş…

Leave a Reply