SİNESTEZYA

KİTAP

“Eskiden sahip olduğum ama o zamanlar kıymetini bilmediğim küçük şeyleri çok özlüyorum…”

”Şiir tek kişilik bir zevktir, yalnızlığın sanatıdır.”

“Kendini mizah duygusundan yoksun bırakma, çünkü gülmek herşeye olumlu yanaşmana yardımcı olur.”

“Alzheimer, aynı anda iki kişiyi birden öldüren bir hastalıktır.”

“Sesler ya da ritimlerin anımsamayı kolaylaştıran yardımcı unsurlar olduğunu düşünen Dr. Vorta ile asistanları, “Neden sadece şiir?” diye soruyordu.
“Çünkü şiir yaratıcılığın zirvesidir,” diye yanıtladı Noel. “Başka hiçbir şey insanın ruhuna ve aklına ondan daha derinlemesine etki edemez. Bunu asla unutmayın.”

“Bir ilişkinin en güzel anları başlangıcında yaşanır; o dönemde ucu bucağı olmayan olasılıklarla kendini kandırırsın. İlişkin ortası ve sonu ise sürünmekten ibarettir.”

“Hayır, televizyon rezildir, yerin dibindedir. Ondan daha adi bir sanat şekli yoktur. Onun yüzünden çocuklar artık kitap okuyamıyor. Onun o şeytan mucidi Vladimir Zworykin’i hepimiz lanetlemeliyiz…”

“Sonuçta çözüm bir yerlerde ve senin onu bulmanı bekliyor değil mi? Tıpkı bir bilgisayar gibi onun hafızası da oralarda bir yerde ve hiçbir zaman kaybolmuyor verileri geri kazanmak için sadece iyi bir bilgisayarcıya ihtiyacın oluyor.”

“Kadınlar bir kenara yazın bunu: Küçük göğüslülere eyvallah, sarkık göğüslere de eyvallah ama SİLİKON BİZİ ÇİLEDEN ÇIKARIYOR! Balon isteseydik lunaparka giderdik.”

“Ben hiçbir zaman hiçbir şeye ulaşamayacak bir insan grubuna dahilim. bu kadar basit. güzel şeyler üretmeye, güzel keşifler yapmaya çalışan, ama bir türlü beceremeyen bir insan grubuna. yazdığım her satır başka satırları, başka yazarların benimkinden daha güzel satırlarını anımsatıyor. yaptığım her resim ya da yazdığım her şarkı benden daha iyi ressamların benimkilerden daha iyi tabloların, benden daha iyi bestecilerin benimkilerden daha iyi şarkılarını çağrıştırıyor. yaptığım her bilimsel keşif daha önce yapılmış oluyor. asla giremeyeceğim kapıları çalıp durmaktan uzun zaman önce vazgeçtim ben.”

“İçimdeki her şey öyle boş, öyle gri ve kuru ki. Beynim anıları ve umudu dışarıya sızdırıyor. Tamamen gri! Sanki suyun altındayım; karanlık ve bulanık suların.”

“Noel’in altı yada yedi yaşındayken, “Gelecek, ulaşabilmek için sabırsızlandığım bir şey,” dediğini hatırlıyorum (cümlenin içindeki kara mizahı fark edip gülmüştüm). Şimdi ben tam tersini hissediyorum: Gelecek, ulaşabilmek için hiç acele etmediğim bir şey. Gelecek, artık eskiden gelmesini beklediğim şey değil.”

Jeffrey Moore

Leave a Reply